Medici PRO Očkování

Chřipka

Chřipka (influenza) nebo obyčejné nachlazení? V následujícím článku se dozvíte, jaký je mezi těmito dvěma nemocemi rozdíl a taky proč je důležité se proti chřipce nechat naočkovat, přestože se jedná o dobrovolné očkování.

Sezónní výskyt během chladnějších měsíců roku mají chřipka i nachlazení společné. Důležité je ovšem zmínit, že ačkoliv může být průběh ze začátku srovnatelný, běžné nachlazení nás neohrožuje tak fatálními následky jako chřipka. Sezónní epidemie chřipky každoročně postihne kolem 10 % obyvatel ČR. Zvláště nebezpečná je pro starší populaci a malé děti. Nepříjemný průběh ovšem může nastat i u mladých a jinak zdravých lidí. Imunitní systém mladého organismu na virus vzácně reaguje přehnaně a v nejhorším případě to může skončit smrtí.

Chřipku mají na svědomí viry influenzy, známe hned tři typy: A, B a C. Typ C nás moc netrápí, zato typy A a B nás mohou potrápit pořádně. Jedná se onemocnění šířené kapénkami, tedy kašláním, kýcháním, prskáním či smrkáním. Průběh se od jiného respiračního onemocnění může lišit prvními příznaky, které jsou typické zejména pro chřipku. Ne vždy se totiž hned dostaví rýma a ucpaný nos. Pacient často nejprve trpí horečkou nebo zimnicí, bolestí hlavy, svalů a kloubů. Celková vyčerpanost mu většinou nedovolí nemoc přechodit. Rýma se může dostavit až za týden od propuknutí prvních symptomů. Průběh bývá delší než u obyčejného nachlazení, po tom bývá pacient do týdne zdráv.

Infografika zobrazující příznaky chřipky a nachlazení.

Komplikace

Nákaza je záludná dvěma způsoby – kromě zhoršení stavu pacientů je to i obratnost, s jakou se viry dokáží šířit. Starší pacienty do nemocnice často přivede prudké zhoršení jejich chronických onemocnění, například problémů se srdcem (vysoký krevní tlak) nebo s dechem (chronická obstrukční plicní nemoc). Mladší jedinci mohou v nemocnici skončit se zánětem srdeční svaloviny, postižením centrální nervové soustavy nebo zápalem plic. 

Antigenní drift zní jako složitý pojem, ale je to lehce pochopitelný mechanismus. Virům chřipky umožňuje jejich vysokou nakažlivost a nám ztěžuje obranu proti nim. Je to taková každoroční „malá mutace“ virové RNA, která viru zajistí jedinečnost. Proto je také důležité se proti chřipce nechat naočkovat každý rok znova. Vakcína je vždy maličko jiná a vyrobená tak, aby byla co nejúčinnější proti sezónnímu typu viru. Také na různých částech zeměkoule se ve stejnou dobu vyskytují odlišné typy virů neboli sérotypy. Aby tedy byly vakcíny co nejúčinnější pro daný kout země, jejich složení se liší napříč kontinenty. Například pro nás se vakcína vyrábí ze sérotypů, které se nejčastěji vyskytují na jižní polokouli. 

Léčba a očkování

Léčba chřipky bývá symptomatická, tedy tlumí se její příznaky. Chce to klid, léky na teplotu a horký čaj – virostatika se užívají jen ve výjimečných situacích.

Existuje prevence v podobě očkování. Můžete se nechat naočkovat u vašeho praktického lékaře. Lidé z rizikových skupin a nad 65 let mají očkování zdarma, ostatní uhradí poplatek v řádech stovek korun. Jestli jste tak doposud ještě neučinili, na podzim se ozvěte vašemu praktickému lékaři, rád vás proti chřipce naočkuje pro zdraví vás i vašeho okolí!


MATRASOVÁ, Jana. Chřipka. NYČOVÁ Aneta, BALÁŽOVÁ, Zuzana, editor. In: Medici PRO Očkování. [online]. 2021. Dostupné z: https://www.mediciproockovani.cz/chripka.


Zdroje: