Medici PRO Očkování

Hepatitida B

Hepatitida B, neboli žloutenka typu B, je virová nemoc, proti které nás chrání očkování. Člověk se nakazí krví či jinou tělní tekutinou infikovaného člověka, virus se také přenáší přes placentu z nakažené matky na nenarozené dítě. Může způsobit cirhózu (jizevnatá přestavba struktury jater) či zhoubný nádor jater.

Obrázek jater, okolo sedí vědci, zkoumající je lupou, někteří sedí u počítače.

Přenos a onemocnění

Dospělí se nakazí od infikovaného člověka tělními tekutinami, ať už sexuálním stykem či například jehlou. U dospělého nemoc probíhá většinou bez příznaků. Ty zahrnují únavu, nechutenství, bolest břicha a zežloutnutí kůže (lidově proto žloutenka). Nebezpečný je ale rozvoj chronické (dlouhotrvající) nemoci, ke které dojde u 2 – 4 % nakažených dospělých. Chronická infekce virem hepatitidy B vede k cirhóze jater, která podobně jako u té alkoholické, může být smrtelná. V terénu cirhózy je pak riziko rozvoje zhoubného nádoru jater (tzv. hepatocelulárního karcinomu). 

U nakažených těhotných matek přestupuje virus přes placentu do dítěte, ty mají naopak riziko rozvoje život ohrožující chronické hepatitidy B až 90 %. 

Očkování

Proti viru hepatitidy B nás chrání očkování. V ČR se očkuje povinně v rámci hexavakcíny (Hexacima / Infanrix Hexa). Ta se podává ve schématu 2+1 od započatého 9. týdne života. 

Jedná se o takzvanou rekombinantní vakcínu – obsahuje tedy určité části (antigeny) viru hepatitidy B, proti kterým naše tělo začne vyvíjet imunitní odpověď. 

Nebyli jsme-li proti hepatitidě typu B očkování, můžeme se nechat očkovat i ve vyšším věku. K dispozici je vakcína Engerix či vakcína Twinrix – ta chrání i proti hepatitidě typu A, neboli žloutence špinavých rukou. Proti hepatitidě A je dobré se očkovat před cestami do zahraničí.

Výskyt

ČR patří mezi země s nízkým výskytem hepatitidy B. Ten v horizontu desetiletí klesá. 

V roce 2020 zde bylo hlášeno 27 nových případů akutní hepatitidy B a 142 nově objevených chronických forem. Celkový počet pacientů. kteří se léčí s chronickou hepatitidou B přesahuje 1700.


VANĚK, Lukáš. Hepatitida B. NYČOVÁ, Aneta, editor. In: Medici PRO Očkování. [online]. 2021. Dostupné z: https://www.mediciproockovani.cz/hepatitid-b.


Zdroje: