Medici PRO Očkování

Meningokokové nákazy

Meningokokové nákazy přenášejí bakterie Neisserie meningitidis (meningokok). Tento zákeřný mikrob se rozděluje na několik typů a všechny nás mohou významně ohrozit na životě. Množí se na sliznicích horních cest dýchacích, a šíří se tedy vzduchem pomocí kapének.

Nejčastěji se meningokoky můžeme nakazit v uzavřeném prostoru od nakaženého člověka, hovorem s ním, polibkem nebo také přenosem kapének při kašli. Největší hrozbou je rozvoj sepse nebo zánětu mozkových blan (meningitidy), které mají velmi rychlý průběh a nezřídka jsou smrtelný. Mezi komplikace sepse patří vysoká horečka, vyrážka, selhání ledvin, nadledvin nebo rozvoj trombózy, která může v nejhorších případech vést až k amputaci okrajových částí těla.

Jak a kdo se nejčastěji nakazí?

Kontaktem s nakaženým se bakterie dostanou do horních cest dýchacích, kde se intenzivně množí, aby mohly „přeskočit“ na další osobu, a takto se dále šířit. Brzy se mohou dostat do krevního oběhu, v němž poté kolují po celém těle. Meningokokovými onemocněními se mohou nakazit jak dospělí, tak i děti. Mezi nejčastěji postižené věkové skupiny patří především děti do 4 let, dospívající a mladí lidé zhruba od 13 do 25 let. Není tedy překvapením, že k této chorobě nejčastěji přijdeme na večírcích, na diskotékách nebo v zájezdním středoškolském autobuse. V riziku jsou ale například i mladí vojáci a studenti bydlící na vysokoškolských kolejích.

Dále jsou ohroženy také osoby, které často cestují do oblastí Jižní Ameriky, Asie a Afriky. Až 10 % populace tvoří bezpříznakoví nosiči, kteří tyto bakterie přenášejí na sliznicích horních cest dýchacích.  

Co bakterie meningokok způsobí a jak onemocnění probíhá?

Paleta onemocněních způsobených meningokoky je široká – může se jednat o pouhou nevolnost, škrábání v krku (faryngitida) nebo zápal plic. Nejzávažnějším problémem je však rozvoj sepse a/nebo hnisavého zánětu mozkových blan (meningitidy). Ze začátku může nemocný pociťovat bolest v krku, může se cítit slabý, unavený, malátný a častým příznakem je i horečka. 

Pokud však bakterie prostoupí do krve, mají přístup i do vzdálenějších částí lidského těla, například k mozkovým obalům, které začnou rychle poškozovat. Pacienta pak silně bolí hlava, nedokáže se dotknout bradou hrudníku, je zmatený a často citlivý ke světlu. Mnohdy také špatně spí, má horečku, křeče, bolest kloubů, zvrací. V kritickém případě dochází k rozvoji sepse a postižení ledvin, případně i nadledvin, na kůži se mu mohou objevit malé tečkovité krevní výrony (tzv. petechie) a vzácně mohou vznikat i trombózy (ucpání cév) s hrozící následnou amputací okrajových částí těla. Rozvoj onemocnění je velmi rychlý a zákeřný. Bez podání léčby až 50 % pacientů zemře do pár dní od propuknutí prvních příznaků. 

Léčba 

Rozvoj meningokokového zánětu mozkových blan / sepse je velice rychlý a mnohdy i smrtelný. Proto musí být nemocnému podána léčba opravdu rychle, ideálně již v sanitce cestou do nemocnice. 

Proti meningokokům volí lékař vždy antibiotika, a to nejčastěji penicilin (penicilin G) a nebo cefalosporiny. Rychlým zahájením léčby se výrazně sníží riziko úmrtí pacienta. I přesto je toto riziko relativně vysoké, a to 20 %. Proto je lepší mít proti této chorobě náskok a bránit se dopředu pomocí očkování. 

Výskyt a očkování

Jelikož v dnešní době máme možnost nechat se očkovat proti meningokokovým nákazám, byl zaznamenán celosvětový pokles případů těchto chorob způsobených meningokoky. Toto číslo však stále není natolik nízké, abychom se mohli přestat onemocněních a  jejich komplikací obávat. Nejvíce s meningokoky bojují obyvatelé rovníkové Afriky. 

Nejčastějším typem meningokoků v České republice jsou typ B a C. Další typy (A, W135, Y) jsou záležitostí vyskytující se především v zahraničí. 

Nejdůležitějším krokem k vyvarování se potenciálně smrtících meningokokových nákaz je očkování. Existují tři typy vakcín – polysacharidová, konjugovaná a tzv. protein-based očkovací látka. V České republice se nejčastěji setkáme s očkovacími látkami Bexsero a Trumenba, které nás chrání před meningokokem typu B, a dále očkovací látky Menveo a Nimenrix proti typům A, C, W135 a Y. Kojencům jsou obě vakcíny proplaceny z veřejného pojištění.


SMOLKOVÁ, Karla. Meningokokové nákazy. NYČOVÁ, Aneta, ČALOUNOVÁ, Markéta, editor. In: Medici PRO Očkování. [online]. 2021. Dostupné z: https://www.mediciproockovani.cz/meningokokove-nakazy.


Zdroje: