Vývoj vakcín proti novému koronaviru SARS-CoV-2 nekončí. Poté, co bylo zapotřebí rychle (ale poctivě) vyrobit vakcínu, která zamezí nebo alespoň sníží počet fatálních následků nemoci COVID-19, je nyní čas pracovat na alternativách současných vakcín. Jednou z těchto alternativ je vakcína intranazální, kterou si můžeme jednoduše představit jako sprej do nosu. V roztoku tohoto spreje se vyskytuje oslabený virus, na který zareaguje náš imunitní systém a začne tvořit protilátky. Ty po setkání se skutečným virem ochrání náš organismus.
Nejedná se o žádnou novinku
Nazální vakcína pro mnohé z nás může znít jako sci-fi z pera některého ze slavných spisovatelů. Opak je ale pravdou. Co se týče typu vakcíny a její výroby, nejedná se o žádnou novinku. O nazálních vakcínách se začalo mluvit již po útocích z 11. září 2001 a navazujících “anthraxových dopisech”. (Pozn.: Jako anthrax označujeme onemocnění způsobené bakterií Bacillus anthracis. Ta tvoří spory, které se přenáší vzdušnou cestou. Jedná se o závažné a často smrtelné onemocnění.) Druhou, a pro dnešní dobu mnohem důležitější, událostí, kdy byla nazální vakcína testována bylo vypuknutí epidemie onemocnění SARS v roce 2003, způsobené koronavirem hodně podobným SARS-CoV-2. Díky tomu nezačal vývoj nazální vakcíny proti COVID-19 od nuly, ale staví na základech z roku 2004.
U chřipky je nazální vakcina jako alternativa
I přes zmíněné výzkumy u anthraxu a nemoci SARS, jediným onemocněním, u kterého je nazální vakcína běžně dostupná je chřipka. Stejně jako běžná injekční vakcína je ta nazální vyráběna každoročně na základě kmenů chřipky, které se vyskytují na jižní polokouli. V některých sezónách může virus mutovat natolik, že nazální forma není doporučena (naopak její aplikace by podmínila ještě více mutací). Ačkoliv v Evropě není nazální vakcína nijak častá, například v USA ji využívá většina armády.
Budoucnost pro COVID-19?
Díky vědeckým základům z roku 2004 bylo jasné, že tudy povede jedna z cest vývoje dalších vakcín proti nemoci COVID-19. Mnoho farmaceutických firem po celém světě se pustilo do její výroby a v posledních dnech postupně publikují své výsledky. A ty vypadají slibně!
Hlavním rozdílem je, že mezitím co u injekční vakcíny je virus inaktivovaný, ve vakcíně nazální je pouze oslabený. Navíc v místě aplikace funguje tzv. slizniční imunita. Vědci doufají, že díky tomu zabrání vakcína především přenosu onemocnění mezi osobami.
Zatím nemůžeme s jistotou říci, jestli nazální vakcíny budou tím, co konečně udělá za koronavirem tlustou čáru. Nevíme ani, jestli budou plnohodnotnou náhradou injekčních vakcín nebo budou použitelné pouze jako booster po předchozím zaočkování. Podle prozatímních výsledků jsou ale nadějným příslibem.
NYČOVÁ Aneta. Nazální vakcína. Budoucnost prevence onemocnění COVID-19? In: Medici PRO Očkování. [online]. 2021. Dostupné z: https://www.mediciproockovani.cz/nazalni-vakcina-budoucnost-prevence-onemocneni-covid-19.
Zdroje:
- connexionfrance.com/French-news/Young-man-wearing-a-mask-using-a-nasal-spray
- reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/thailand-start-human-trials-covid-19-shots-via-nasal-spray-2021-08-11
- wvpublic.org/top-stories/2021-09-14/wvu-researchers-developing-nasal-vaccine-to-combat-covid-19
- livemint.com/science/health/nasal-covid-vaccine-aiims-delhi-to-conduct-phase-2-3-clinical-trials-of-bharat-biotech-s-shot-soon-11631147115662.html
- iamexpat.de/expat-info/german-expat-news/german-scientists-researching-nasal-spray-vaccination
- cdc.gov/flu/prevent/nasalspray.htm