Medici PRO Očkování

Očkování proti malárii. Konečně světlo na konci tunelu?

Malárie je tropické onemocnění způsobené nitrobuněčným prvokem rodu Plasmodium, které má na svědomí úmrtí například Alexandra Velikého, či Čingischána. Onemocnění se přenáší kousnutím samičky komára rodu Anopheles. Je jedním z nejvýznamnějších infekčních onemocnění na zemi. Jen v roce 2019 se malárií nakazilo přes 229 milionů lidí, z toho 409 000 na nemoc zemřelo, 67 % z nich pak tvořily děti. Na vývoj vakcíny je proto vynaloženo nemalé úsilí. Zdá se, že toto úsilí se konečně začalo vyplácet.

Detailní pohled na komára sajícího krev na ruce.

Nová vakcína proti malárii?

V Burkina Fasu, vnitrozemském státu subsaharské Afriky, proběhl výzkum vakcíny s názvem R21/MM. Tato vakcína je založená na bílkovině, kterou infekční prvok vylučuje, v kombinaci s dvěma koncentracemi látky (imunologického adjuvans Matrix-M™), která ovlivňuje imunitní odpověď. Studie zatím čeká na posouzení a vakcína na další testy. Jedná se tedy zatím o nadějný výzkum, ale na oslavu je zatím brzy.

Účinnost 77 %

Aby byla vakcína považovaná za opravdu účinnou, byla stanovena hranice účinnosti na 75 %. K dnešku nejúčinnější vakcína měla prokazatelnou účinnost pouze 55 %. Studie nejnovější vakcíny uvádí, že určitá kombinace R21 a adjuvans Matrix-M™ má účinnost 77 %. Objev vakcíny se 77% účinností je tedy velkým krokem vpřed na dlouhé cestě boje proti tomuto zákeřnému onemocnění.

Za vakcínou stojí tým vědců z The Jenner Institute Oxfordské univerzity v čele s Adrianem Hillem, tedy ten samý tým, který společně s firmou AstraZeneca vyvinul vakcínu proti SARS-CoV-2, způsobujícího onemocnění Covid-19.

Infografika k očkování proti malárii.

Náročný úkol stěžuje původce nemoci – prvok

Prvoci jsou oproti virům složitější organismy. Na rozdíl od vakcíny proti SARS-CoV-2, která funguje proti jednoduchému viru, tak musí vakcína působit proti mnohem složitějšímu prvokovi. Logicky je tak mnohem těžší vyrobit látku, která bude mít dostatečnou účinnost proti různým poznávacím znamením nacházejících se na povrchu i uvnitř prvoka.

Co se nyní bude dít?

Nyní čeká vakcínu další fáze klinického testování napříč africkými zeměmi.

The Serum Institute of India, který vakcínu vyrobil, tvrdí že ihned po schválení přípravku autoritami je schopen dodat na 200 milionů dávek. K tomuto kroku samozřejmě povede ještě velmi dlouhá cesta.


ASTL, Jaromír. Očkování proti malárii. Konečně světlo na konci tunelu? HÁJKOVÁ, Karolína, NYČOVÁ, Aneta, editor. In: Medici PRO Očkování. [online]. 2021. Dostupné z: https://www.mediciproockovani.cz/ockovani-proti-malarii.


Zdroje:
  • DATOO, Mehreen S. and MAGLOIRE NATAMA, Hamtandi and Somé, Athanase and Traoré, Ousmane and Rouamba, Toussaint and Bellamy, Duncan and Yameogo, Prisca and Valia, Daniel and Tegneri, Moubarak and Ouedraogo, Florence and Soma, Rachidatou and Sawadogo, Seydou and Sorgho, Faizatou and Derra, Karim and Rouamba, Eli and Orindi, Benedict and Ramos-Lopez, Fernando and Flaxman, Amy and Cappuccini, Federica and Kailath, Reshma and Elias, Sean C. and Mukhopadhyay, Ekta and Noe, Andres and Cairns, Matthew and Lawrie, Alison and Roberts, Rachel and Valéa, Innocent and Sorgho, Hermann and Williams, Nicola and Glenn, Gregory and Fries, Louis and Reimer, Jenny and Ewer, Katie J. and Shaligram, Umesh and Hill, Adrian V. S. and Tinto, Halidou, High Efficacy of a Low Dose Candidate Malaria Vaccine, R21 in 1 Adjuvant Matrix-M™, with Seasonal Administration to Children in Burkina Faso (20 Duben, 2021). Dostupné na SSRN: https://ssrn.com/abstract=3830681
  • https://www.bbc.com/news/health-56858158
  • https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3302127-vedci-ohlasili-prvni-vakcinu-proti-malarii-s-ucinnosti-77-procent