Medici PRO Očkování

Příspěvky ze sítí – červen 2022

Pravidelně pro vás připravujeme příspěvky na sociální sítě. Protože je škoda, aby jen tak zapadly, každý měsíc můžete u nás na webu najít shrnující článek, ve kterém si je připomeneme.

Opičí neštovice

Co jsou opičí neštovice? Máme se bát další pandemie? Má smysl se globálně očkovat proti pravým neštovicím? Odpovědi na tyto otázky shrnujeme ve videu.

Klíšťová encefalitida

I tak malý tvor jako klíště může způsobit mnoho potíží. Kromě známé boreliózy může klíště člověka ohrozit například i klíšťovou encefalitidou. Klíšťová encefalitida je onemocnění vyvolané virem klíšťové encefalitidy. 

Obraz této choroby může být různý, může se jednat o meningitidu (zánět mozkových blan), meningoencefalitidu (zánět mozkových blan a mozkové tkáně) až po encefalomyelitidu (zánět postihující i míchu), pacient nemusí mít žádné příznaky, může být ale také zvýšeně unavený, s teplotou, křečemi či s různě silně vyjádřenými neurologickými příznaky. Nejhorším scénářem je rozvoj tzv. bulbární formy, která postihuje především prodlouženou míchu, kde jsou uložena životně důležitá centra, nezřídka tak vede k vážným komplikacím až ke smrti. 

Léčba namířena přímo proti viru klíšťové encefalitidy (kauzální léčba) neexistuje! Naštěstí existuje možnost, jak se tomuto všemu vyhnout – vakcína. Očkováni proti klíšťové encefalitidě je dobrovolné, není sice hrazeno z veřejného pojištění, ale pojišťovny na toto očkováni finančně přispívají různou měrou. Očkovací schéma zahrnuje většinou 3 dávky. 

Medikecy s Ludmilou Hamplovou

Už jste slyšeli díl podcastu Medikecy, ve kterém byla hostem novinářka Ludmila Hamplová? Povídali jsme si s ní nejen o nepravdivých zprávách a mýtech obklopujících očkování. Podcast naleznete v obou nejpoužívanějších aplikacích – Apple Podcasts i Spotify. Video verzi podcastu můžete shlédnout na YouTube.

Nový díl Medikeců s MUDr. Eliškou Bébrovou

Dalším hostem, který přijal pozvání do našeho podcastu, byla doktorka Eliška Bébrová. S paní doktorkou jsme si povídali o tom, jaký je život po prodělání dětské přenosné obrny, nemoci kterou už dnes díky očkování nepotkáváme, nebo o výzvách současné mikrobiologie. 

Byla to skutečně radost mít paní doktorku ve studiu a doufáme že vás rozhovor bude bavit stejně jako nás! Podcast naleznete v obou nejpoužívanějších aplikacích Apple Podcasts i Spotify. Video verzi podcastu můžete shlédnout na YouTube.

Nové Medikecy a příběh Andrey Brzobohaté

Meningokoková meningitida zní spíš jako složitý jazykolam (zkuste si to třikrát nahlas rychle zopakovat), ale ve skutečnosti se jedná o akutní onemocnění, které mívá fatální následky. Své o tom ví Andrea Brzobohatá, která se o svou zkušenost s touto nemocí podělila v nové epizodě podcastu Medikecy. Proti meningokokové infekci existuje vakcína. 

Nepodceňujte proto toto onemocnění. Při léčbě jde mnohdy o minuty a často může být pozdě dřív než se vám podaří správně vyslovit „meningokoková meningitida”. Podcast naleznete v obou nejpoužívanějších aplikacích Apple Podcasts i Spotify. Video verzi podcastu můžete shlédnout na YouTube.

Jsme ve finále soutěže Zlatý středník

Náš projekt postoupil do finále jubilejního 20. ročníku soutěže Zlatý středník, prestižní soutěže komunikačních projektů pořádané PR Klubem. Přihlášené projekty hodnotilo celkem 93 expertů z oboru marketingu, komunikace, PR a audiovizuální tvorby. 

Uspěli jsme hned ve 2 kategoriích soutěže – v kategorii Zdravotní péče a farmacie a kategorii Společenská odpovědnost, udržitelnost a ESG (Environmental, Social, and Governance). Moc si vážíme rozhodnutí odborné poroty a těšíme se, jak celá soutěž dopadne. 

Vlna neštovic v RIu de Janeiru v roce 1908

V roce 1904 bylo v Brazílii zavedeno povinné očkování, důvodem byl mimojiné nárůst případů pravých neštovic. Na tuto situaci nereagovali všichni obyvatelé s nadšením, vytvořilo se uskupení osob proti vakcinaci. Tyto osoby otevřeně protestovaly a celá situace vedla až roztržkám mezi oběma tábory. 

V roce 1908 propukla největší vlna neštovic, při které zemřelo více než 9000 osob v Rio de Janeiru, ostatní brazilská města na tom nebyla o mnoho lépe. Pokud by očkování podstoupila celá populace Rio de Janeira, smrtnost by byla mnohonásobně menší.  

Pravé neštovice nás již v dnešní době netrápí, a to díky vakcinaci. Stále ale existuje mnoho nebezpečných chorob, které nás ohrožují na životě. Očkujte se.

Úmrtnost vs smrtnost

V našich příspěvcích a článcích můžete často vidět slova „úmrtnost” a „smrtnost”. Obě tato slova jsou velmi důležitá v epidemiologii, tj. ve vědě zabývající se studiem rozložení zdraví a nemoci v populaci a faktory, které zdraví a nemocnost obyvatel ovlivňují. Zmíněné pojmy jsou častým zdrojem nedorozumění a dostáváme od vás pravidelně zprávy či komentáře o záměně či chybném použití obou slov. Pojďme se podívat, co tedy smrtnost a úmrtnost znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl. 

Úmrtnost na dané onemocnění znamená, kolik zemřelo osob na zmíněné  onemocnění z celkového počtu osob dané populace. Smrtnost daného onemocnění znamená počet osob, které zemřely na konkrétní onemocnění z celkového počtu nemocných osob.

Udejme si příklad. Ve vesnici žije 100 osob. 10 osob se nakazí chřipkou, 5 osob na ni zemře. Zemřelo 5 osob z celkem 100 osob ve vesnici, úmrtnost je tedy 5/100 = 0,05 = 5 %. Zemřelo 5 osob z 10 nakažených, smrtnost je tedy 5/10 = 0,5 = 50 %. Zde jasně vidíme markantní rozdíl mezí úmrtnosti a smrtností. 

Plané neštovice

Plané neštovice jsou virové onemocnění způsobené virem varicella-zoster (VZV). Nejčastěji se vyskytuje u dětí. Jedná se o vysoce infekční exantémové onemocnění, což znamená, že se prezentuje svědivou vyrážkou.

Přenáší se vzduchem a kapénkami, výjimečně přes placentu. Vyrážka se objevuje na hlavě, trupu či sliznicích, přičemž vedle sebe můžeme najít pupínky v různém stadiu hojení. Po prodělání většinou zanechává celoživotní imunitu. Může se však reaktivovat – nejčastěji v podobě pásového oparu.

Proti planým neštovicím se můžeme chránit očkováním. Jedná se o živou vakcínu obsahující oslabený virus, stejně jako v případě MMR očkování. Vakcínu můžeme podat od 9 měsíců věku, lépe po 1. narozeninách. U dětí podáváme 2 dávky vakcíny, druhou nejméně 6 týdnů po první. Podání vakcíny je doporučeno dětem v zájmu prevence komplikací neštovic, které nejsou zanedbatelné. Existuje totiž riziko postižení různých orgánů, včetně centrálního nervového systému které mohou vést k hospitalizaci.

Dospělým osobám rovněž podáváme dvě dávky s odstupem minimálně 6 týdnů. Podání se doporučuje osobám, které onemocnění neprodělaly či nemají ochranné protilátky (mluvíme o vnímavých jedincích). Doporučuje se zejména u osob v riziku nákazy: zdravotníci, učitelé, rodiče apod. Významné riziko pro plod představuje infekce neštovicemi v těhotenství u neimunní matky.

Vhodné je také očkování vnímavých jedinců v okolí osob s oslabením imunity nebo jiným chronickým onemocněním. Očkování můžeme využít i jako tzv. postexpoziční profylaxi, kdy se vnímavá osoba setkala s infikovaným. V takovém případě podáváme vakcínu do 3 dní od setkání. Vakcinaci dospělým nabízíme proto, že závažnost onemocnění roste s věkem nemocného. Očkování nepodáváme těhotným, a žena nesmí otěhotnět měsíc po aplikaci.

Medikecy s MUDr. Ditou Smíškovou, Ph.D.

Česká republika se nachází v pásu zemí střední a východní Evropy, kde se klíšťová encefalitida ve zvýšené míře vyskytuje. Tradičně jsme mezi zeměmi EU s nejvyšším výskytem této nemoci, částečně i proto, že proočkovanost je velmi nízká. O tom, že není radno nemoc podceňovat nám řekla své paní doktorka z oboru infektologie MUDr. Dita Smíšková, Ph.D.

Podcast naleznete v obou nejpoužívanějších aplikacích Apple Podcasts i Spotify. Video verzi podcastu můžete shlédnout na YouTube.

Interaktivní mapa k cestovnímu očkování

Se začínající letní sezónou přichází i období dovolených. Bohužel ale cestovatelé často opomíjejí před cestou své zdraví. Kromě pojištění je před cestou dobré zkontrolovat, jaké očkování je vyžadováno pro vstup do země a na základní pravidla prevence nemocí, proti kterým se očkovat nelze.

Kromě běžných očkování jsou podle destinace nejčastěji vyžadovány či doporučovány vakcíny proti meningokokové meningitidě nebo břišnímu tyfu.  Například na výlety do turecké přírody je doporučeno očkování proti vzteklině, do mnoha států Jižní Ameriky vás nepustí bez očkování proti žluté zimnici.

Informace ke konkrétním státům naleznete na naší nové interaktivní mapě.