Medici PRO Očkování

Příspěvky ze sítí – červenec 2022

Pravidelně pro vás připravujeme příspěvky na sociální sítě. Protože je škoda, aby jen tak zapadly, každý měsíc můžete u nás na webu najít shrnující článek, ve kterém si je připomeneme.

Očkování proti covidu-19 zachránilo miliony životů

Časopis Lancet Infectious Diseases uvedl informaci, že očkování proti covidu-19 záchranilo život již minimálně 20 milionům lidí. Jedná se o prestižní odborný deník, který sdílí ověřené a studiemi a výzkumy podložené informace. Proočkovanost proti covid-19 není bohužel tak vysoká, jak bychom si přáli, i tak se ale jedná o skvělý výsledek očkování. Pokud by bylo očkováno více osob, počet úmrtí by byl nižší, než je nyní – téměř 6,5 milionů osob! Proti covid-19 stále neexistuje účinný lék, očkováni je jedinou možností, jak nemoci předcházet. Zdrojem je článek ČT24.

Cestovní očkování

Plánujete dovolenou v Evropě?Pro běžné cestování z České Republiky do jiných států Evropy nepotřebujete žádnou zvláštní vakcinaci. Pro větší klid je dobré si zkontrolovat platnost očkování proti tetanu.

Stejně jako u nás, je ve většině států doporučené očkování proti klíšťové encefalitidě. Pro cestování do některých státu východní a jihovýchodní Evropy je vhodné doočkování vakcínou proti vzteklině. Více informací a přehledný seznam očkování dle destinací najdete na našem webu.

Očkování proti Alzheimerově chorobě?

Tak jednoduché to zase není. Nicméně rozsáhlá studie ukazuje, že existuje nižší riziko rozvoje Alzheimerovy choroby (AD) u lidí 65+ očkovaných proti chřipce než u jejich neočkovaných vrstevníků. Data mluví jasně, během čtyřletého sledování účastníků studie bylo riziko rozvoje AD o 40 % nižší v očkované skupině oproti neočkované. Tento ochranný efekt očkování byl vyšší u lidí, kteří očkování proti chřipce podstupují pravidelně.

Alzheimerova chorobou v Česku trpí asi 160 tisíc lidí. Jde o neurodegenerativní chorobu s postupnou ztrátou nejen paměti, ale i samostatnosti při zvládání běžných denních činností což činí člověka závislým na pomoci druhých. Při rozvoji choroby hraje roli dědičná složka, ale i četné vlivy prostředí jako životní styl nebo infekce. To může být důvodem proč právě očkování může hrát roli v prevenci AD, zdá se totiž, že ochranný efekt neplatí pouze o očkování proti chřipce, ale obecně očkování jako ochrana před infekcemi. Podle státního zdravotního úřadu platí, že důsledná prevence v podobě dodržování doporučených očkování a zdravého životního stylu, bude hrát významnou roli v rozvoji Alzheimerovy choroby ve stáří.

Cestovní očkování

Pro cestu do států Severní Ameriky nepotřebujete žádné zvláštní očkování. V některých státech Střední Ameriky je povinné očkování proti žluté zimnici při příletu z endemické oblasti. Vakcinace proti břišnímu tyfu je základ pro cestu do jakékoliv středoamerické země. Doporučené je očkování proti vzteklině. Více informací a přehledný seznam očkování dle destinací najdete na našem webu.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Víte, že očkování proti klíšťové encefalitidě je pro všechny osoby starší 50 let zdarma? Očkování proti klíšťové encefalitidě sice není povinné, je však silně doporučováno. Ideální je nechat se naočkovat na jaře pro včasnou tvorbu protilátek v našich tělech.

Novinka v podobě toho, že je toto očkování zdarma pro osoby starší 50 let byla zavedena v České republice v únoru roku 2022. Není Vám více než 50? Nevadí! Toto očkování bohužel pro osoby mladší 50 let zdarma není, ale prakticky každá pojišťovna na tuto vakcínu finančně přispívá. Léčba namířena přímo proti viru klíšťové encefalitidy (kauzální léčba) neexistuje. Naštěstí existuje možnost, jak se nemoci vyhnout – vakcína. 

Čtvrtá dávka očkování proti covidu-19

Čtvrtou dávkou očkování proti covid-19 se může nechat naočkovat každý člověk starší 18 let, pokud uplynuly alespoň 4 měsíce od dávky předchozí. Jako ochrana před opět narůstající infekcí se doporučuje pro osoby starší 60 let a vážně nemocné.

Nový díl Medikeců s Denisou Hejlovou

Dalším hostem v podcastu Medikecy byla Denisa Hejlová, odbornice na komunikaci a PR. Proč je komunikace důležitou disciplínou také pro lékaře a jak chránit před dezinformacemi naše děti se dozvíte v nové epizodě.

Podcast naleznete v obou nejpoužívanějších aplikacích Apple Podcasts i Spotify. Video verzi podcastu můžete shlédnout na YouTube.

Ještě jedno jaro. 

To je název snímku, který měl světovou premiéru na letošním 56. ročníku MFF Karlovy Vary. Tento „medicínský thriller“ srbsko-katarské koprodukce nás vrací k dramatickým událostem roku 1972 v Jugoslávii. Právě zde totiž došlo k největší poválečné epidemii pravých neštovic, při které se nakazilo 175 lidí a 35 z nich zemřelo.

Díky shodě náhod, příznivým podmínkám pro šíření a opomenutí možnosti, že by šlo o diagnózu pravých neštovic, které se předtím naposledy vyskytly v Jugoslávii v roce 1930, došlo k smrtící epidemii. Jeden z prvních nemocných dokázal dokonce nakazit 38 osob ve třech městech!

Počáteční série omylů nakonec ale vyústila v jednu z nejúspěšnějších očkovacích akcí v historii, kdy v průběhu několika týdnů bylo naočkováno či přeočkováno 18,3 milionu obyvatel Jugoslávie. Úspěch byl možný jen díky přístupu veřejnosti, která brala onemocnění jako skutečnou hrozbu a uvědomovala si, že jedinou možnou cestou je prevence v podobě očkování. 

Více o této hrozivé epidemii i o samotném filmu se dočtete ve článku Zdravotnického deníku.

Jak chránit své dítě před černým kašlem

Černý kašel je zákeřné onemocnění, nebezpečné hlavně pro novorozence. Přečíst si o něm můžete na našem webu, na Instagramu najdete také video, jak může miminko s pertusí vypadat. Nejúčinnější ochranou je očkování těhotné matky, jak mimo jiné doporučuje Národní imunizační komise. Díky prostupu protilátek dítěti se novorozenec narodí proti nemoci chráněn, a to hlavně v nejkritičtějších prvních dvou měsících života. 

Takto je dítě chráněno lépe, než tzv. Cocoon strategií, kdy se proti černému kašli naočkuje nejbližší okolí. Právě od rodiny a převážně matky a sourozenců se novorozenec nakazí nejčastěji. Až 34 % nákaz se potom uskuteční mimo nejbližší kontakty. Nejúčinnější strategiií je očkování těhotných žen mezi 28. a 36. týdnem, a to vakcínou Adacel či Boostrix.

Zdroje:

  • Maternal Immunization (Elsevier, 2020)
  • Gilley M, Goldman RD. Protecting infants from pertussis. Can Fam Physician. 2014 Feb;60(2):138-40. PMID: 24522676; PMCID: PMC3922557.