Medici PRO Očkování

Příspěvky ze sítí – květen 2022

Pravidelně pro vás připravujeme příspěvky na sociální sítě. Protože je škoda, aby jen tak zapadly, každý měsíc můžete u nás na webu najít shrnující článek, ve kterém si je připomeneme.

Železné plíce

Obrna svalů. Každý pokus o nadechnutí se tolik potřebného kyslíku dopadá neúspěchem. Strach. To byla realita pacientů, u kterých onemocnění poliomyelitidou (dětskou přenosnou obrnou) pokročilo a postihlo dýchací svaly natolik, že vlastní nádech nepřipadal v úvahu.

Jejich jedinou nadějí byl vynález nazvaný železné plíce, který díky unikátní konstrukci nahrazoval funkci dýchacích svalů. V zařízení se vytvářel podtlak, ten umožňoval rozepjetí plic jako při nádechu a pacient poté pasivně vydechl. Nemocný musel v přístroji zůstávat po celou dobu kdy přetrvávalo postižení dýchacích svalů, někdy až doživotně.

Život pacienta v železných plicích byl pro pacienta neuvěřitelně náročný. Nemožnost pohybu, lékařské zákroky, polohování a bolest, ale i nuda pacientům existenci velmi komplikovala. Nemocným se nad hlavu připevňovalo zrcadlo, aby věděli, co se děje kolem nich. Velkou část pacientů tvořili děti, pro které bylo novou realitu obzvláště těžké přijmout.

První využití přístroje v klinické praxi bylo v roce 1928 u osmileté dívky postižené přenosnou obrnou, podoba zařízení byla později několikrát upravena a v roce 1939 bylo železných plic jenom v USA v provozu více než 1000. 

Jako o zázraku lze proto hovořit o účinných vakcínách proti poliu, které vyvinuli vědci Jonas Salk a Albert Sabin v 50. letech minulého století. Díky jejich úspěchu se podařilo dostat onemocnění dětskou přenosnou obrnou na pokraj vymýcení. Přesto i dnes v některých oblastech poliovirus přetrvává a snahy o jeho eradikaci nadále pokračují. 

Nadužívání antibiotik už má své dopady

Světem se šíří rezistentní kapavka. Kapavka je sexuálně přenosné onemocnění, které postihuje muže i ženy, nejčastěji ve věku 15 – 35 let. Nebezpečná je hlavně u mladých žen, u kterých může způsobit poruchy plodnosti.

Jelikož původcem je bakterie, léčba spočívá v podávání antibiotik. Situaci ale značně komplikuje antibiotická rezistence, čili stav, kdy bakterie léčivům odolávají. V posledních letech byly navíc opakovaně popsány případy kapavky odolávající všem dostupným antibiotikům 

Rezistentní kapavka představuje významný medicínský problém. Jako jedno řešení se nabízí vývoj vakcíny, která bude před nemocí chránit. Vývoj vakcíny proti bakterii se ale ukázal být problematický. Bylo však identifikováno několik cílů, ke kterým by mohl výzkum očkování směřovat a v současnosti je již zkoumáno několik možných způsobů jak na to.

Jste přeočkování proti tetanu?

Venku je nádherně, svítí slunce, přiměřeně prší – to je čas jako dělaný pro zahrádkáře! Občas se však i sebelepšímu kutilovi stane, že se o něco píchne nebo pořeže, v takovou chvíli bychom měli myslet na to, zdali jsme plnohodnotně chráněni očkováním proti tetanu, takže jestli jsme se nechali po doporučeném čase přeočkovat. 

Tetanus je onemocnění způsobené bakterií Clostridium tetanii, která se mimo jiné nachází i v půdě či na zahradním náčiní. Jedná se o vážnou chorobu, která může skončit smrtí. Toxin této bakterie způsobuje křeče svalů šíje, obličeje, dutiny ústní či v nejhorším křeče dýchacích svalů. Léčba takového pacienta je velmi náročná a ve vysokém procentu neúspěšná.

Jedinou účinnou možnosti, jak se této chorobě vyhnout, je očkování. Avšak jedno očkování nestačí, je třeba se pravidelně přeočkovat po 10 – 15 letech. Myslete na zdraví sebe i svých rodičů a prarodičů, kteří na toto mnohdy zapomínají.

Více informaci o tetanu a očkováni proti tetanu se dozvíte v článku.

Na Vysočině se objevil záškrt

Záškrt, tetanus, příušnice nebo třeba černý kašel. Choroby, proti kterým se v dnešní době běžně očkuje. Díky očkování už tyto choroby denně nevídáme a máme tudíž tendenci si myslet, že neexistují.

Ale tyto choroby nezmizely a jejich původci se běžně vyskytují okolo nás, i když o nich nevíme, jelikož nás chrání očkování. Avšak pokud bude proočkovanost klesat, mohou se tyto choroby stát častými zdravotními problémy neočkované populace. Tyto choroby rozhodně nebude lehké léčit.

Na Vysočině byl zaznamenán případ záškrtu. Záškrt je vážným onemocněním, při kterém se v dýchacím traktu tvoří pablány, které znemožňují dýchání a může vést až ke smrti. Zmíněná pacientka podstupuje léčbu, při které je její imunita utlumena, rozvinulo se u ní tudíž toto onemocnění. Jak vidíme, tyto choroby stále existují a nezmizely. Jedinou účinnou prevencí je očkování. Přečtěte si celý článek.

Už jste slyšeli první díl našeho podcastu Medikecy? 

Prvním hostem byl MUDr. Milan Trojánek, Ph.D., který mluvil kromě očkování i o antibiotické rezistenci. Podcast naleznete v obou nejpoužívanějších aplikacích – Apple Podcasts i Spotify.

Druhý díl podcastu Medikecy

Druhým hostem podcastu Medikecy je lékař MUDr. Vyacheslav Grebenyuk původem z Ukrajiny. Jak funguje očkování v této zemi a jsou na místě obavy z nemocí jako je tuberkulóza? Podcast naleznete v obou nejpoužívanějších aplikacích – Apple Podcasts i Spotify.

Opičí neštovice

Desítky potvrzených případů opičích neštovic v zemích Evropy, Severní Ameriky a v Austrálii. Co je virus opičích neštovic, jak se projevuje infekce, a je důvod se obávat?

Opičí neštovice jsou virové onemocnění způsobené virem příbuzným pravým neštovicím. Virus opičích neštovic se vyskytuje zejména v tropických oblastech střední a západní Afriky.

Průběh opičích neštovic je obvykle mírný. Typickými příznaky jsou horečka a zimnice, bolest hlavy, svalů a zad, a otok mízních uzlin. Typickým příznakem je vyrážka, která se typicky objevuje 1 až 5 dní po nástupu prvních příznaků. Symptomy obvykle vymizí do 2 až 4 týdnů.

Virus se nejčastěji přenáší přímým kontaktem či kontaktem s oděvy a povlečením od osob s vyrážkou. Přenos je dále možný kýcháním či kašlem nemocného. Vědci se ale scénáře podobného pandemii SARS-COV-2 neobávají – virus opičích neštovic se šíří podstatně hůř. Jak se můžeme chrániť? Dodržovať důkladnou hygienu rukou, vyhnout se osobám, které mohou být infikovány, či nedostatečně tepelně upravenému masu.

Virus opičích neštovic je velmi příbuzný viru pravých neštovic. Data z předešlých výzkumů dokládají, ze očkování proti pravým neštovicím poskytuje až 85% ochranu proti viru opičích neštovic. Experti rovněž věří, že vakcinace časně po expozici může zkrátit a zmírnit průběh nemoci. Plošné očkování proti pravým neštovicím bylo na našem území ukončeno v roce 1980, kdy Světová Zdravotnická Organizace vyhlásila virus za eradikovaný.

Medikecy s Ludmilou Hamplovou

Novinářka Ludmila Hamplová se o zdravotnictví, očkování a dezinforamce zajímá dlouhodobě. Právě o kombinaci těchto témat se bavíme v dnešním dílu Medikeců. Nepravdivé zprávy o očkování totiž rozhodně nesouvisí jen s pandemií covid-19.

Podcast naleznete v obou nejpoužívanějších aplikacích – Apple Podcasts i Spotify. Video verzi podcastu můžete shlédnout na YouTube.

Čtvrtá dávka očkování? Kdo by ho měl zvážit a proč?

Očekává se, že s příchodem podzimu dojde opět k vlně onemocnění covid-19. V rámci prevence a ochrany zdraví ministerstvo zdravotnictví plánuje očkovací kampaň 4. posilovací dávkou, která se bude týkat zejména těch nejohroženějších obyvatel a rizikových pacientů s imunosupresí.

Data zatím neukazují, že by u lidí do 60 let s normálním imunitním systémem výrazně slábl ochranný efekt vakcíny ve smyslu ochrany proti závažnému průběhu onemocnění. Zatím se neuvažuje o plošném očkování, ale půjde spíš o ochranu rizikových skupin.

Pravé neštovice, plané neštovice, opičí neštovice

Pravé neštovice, plané neštovice, opičí neštovice, všechny tyto choroby zní velice podobně. Na snímcích z elektronového mikroskopu jasně vidíme společné a rozdílné znaky těchto tří chorob.

Plané neštovice, způsobené virem varicella zoster, jsou častou dětskou chorobou, se kterou se většina z nás již potkala. Pro ty, kteří v dětství tuto nemoc neprodělali, existuje očkování, jelikož nákaza platnými neštovicemi v dospělosti nese mnohá rizika a je lepší teto situaci předcházet. 

Pravé neštovice jsou způsobeny tzv. pox viry. Byly vážným onemocněním s vysokou smrtností, nyní se jedná o jedinou chorobu, kterou se podařilo eradikovat více než 40 let zpět. Od roku 1980 se proto proti této chorobě přestalo očkovat. 

Virus opičích neštovic nese jisté společné znaky s virem pravých neštovic, jak můžeme vidět i na snímcích z elektronového mikroskopu. Očkovací látka proti pravým neštovicím by nás tedy mohla alespoň částečně ochránit proti nákaze opičími neštovicemi. Jelikož jsou pravé a plané neštovice způsobené jinými původci, očkováni či prodělání planých neštovic proti těm opičím nebude fungovat.

Zdroj: facebook.com/1307303269283026/posts/5712824945397481