Medici PRO Očkování

Příspěvky ze sítí – říjen 2022

Pravidelně pro vás připravujeme příspěvky na sociální sítě. Protože je škoda, aby jen tak zapadly, každý měsíc můžete u nás na webu najít shrnující článek, ve kterém si je připomeneme.

Nárůst případů planých neštovic

Hygienici v poslední době zaznamenali nárůst planých neštovic oproti loňsku, nejde ovšem o nic nečekaného. Už dříve odborníci upozorňovali, že s podzimem se mohou ve větší míře šířit infekční onemocnění typická pro dětské kolektivy mezi než neštovice bezesporu patří.

Plané neštovice jsou virové onemocnění, které se šíří vzduchem kapénkami, nicméně v předchozích dvou letech jejich přenosu bránila protiepidemická opatření jako nošení roušek a omezování kontaktů. Tato opatření jsou účinně aplikovatelná na všechna kapénková onemocnění, proto jsme jich v předešlých letech zaznamenali výrazný úbytek.

Prvními příznaky nákazy neštovicemi jsou nespecifické chřipkové příznaky jako rýma, únavnost, teploty. Po pár dnech dochází k výsevu puchýřků zejména na trupu a hlavě. Onemocnění nejčastěji proběhne v dětství a zpravidla nemívá vážný průběh, pro dospělé a těhotné už může představovat závažnější problém. K prevenci onemocnění je v Česku k dispozici vakcína, kterou lze použít i jako tzv. postexpoziční profylaxi, tedy lze očkovat v případě předchozího rizikového kontaktu do 3 dnů, pokud se ještě neobjevily příznaky onemocnění.

Respirační onemocnění na podzim

Přichází zima Jako každý rok je období chladnějšího počasí spojeno se zvýšeným výskytem respiračních onemocnění. Každoročně je to u nás chřipka, u které se letos očekává epidemie masivnější, než v minulých letech. Epidemie chřipky na severní polokouli většinou kopíruje průběh epidemie na polokouli jižní. V Austrálii o letošní chřipkové sezóně proběhla nejhorší epidemie za posledních 5 let. 

Zároveň lze dle vzrůstu případů a zkušeností z minulých let předpokládat větší výskyt onemocnění covid-19. Epidemie chřipky a covid-19 na sebe budou navazovat, či proběhnou současně. Proti oběma nemocem se lze očkovat – buď najednou, nebo s rozestupem 14 dní. Očkování poskytuje dobrou a bezpečnou ochranu.  

Za pandemie covid-19 se snížila očekávaná doba života o více než rok

Víte, že v České republice a Polsku se snížila za doby pandemie covid-19 očekávaná doba života o více než rok? Pandemie covid-19 vyvolala v roce 2020 významný nárůst úmrtnosti. Snížení bylo hlavně způsobeno zvýšenou úmrtností nad 60 let a oficiálními úmrtími na covid-19.

Ze studie zabývající se dopady covid-19 vyplývá, že se průměrná doba dožítí snížila ve 27 z 29 zkoumaných zemí. Největší pokles byl zaznamenán u mužů v USA (2,5 roků) a Litvě (2,2 roků). Pokles o více než rok byl zaznamenán v 11 zemích u mužů a 8 u žen včetně České republiky a Polska. Již měsíc je možné se očkovat nově upravenými booster vakcínami proti covid-19.

Zdroj: Quantifying impacts of the COVID-19 pandemic through life-expectancy losses: a population-level study of 29 countries. International Journal of Epidemiology, https://doi.org/10.1093/ije/dyab207.

Propad dětské proočkovanosti

Znepokojující data od UNICEF ukazují, že za poslední rok došlo k dramatickému propadu děcké očkovanosti způsobenému pandemií covid-19 a válečnými konflikty. Objevují se nové epidemie spalniček a dětské přenosné obrny převážně v Afghánistánu, Malawi, Tádžikistánu a Jemenu. Nízká proočkovanost a nárůst počtu podvyživených dětí by mohl podle UNICEF vést ke krizi spojené s dětskou úmrtností. Je proto potřeba obnovit očkování v těchto oblastech a dbát na prevenci, abychom se nemuseli potýkat s drastickými následky chorob, kterým se dá předcházet.

Nový díl podcastu Medikecy

Hostem nejnovější epizody podcastu Medikecy byla zdravotní sestra, pedagožka, ombudsmanka na 2. LF UK a odbornice na komunikaci PhDr. Šárka Tomová, MPH, Ph.D., Ph.D. Proč je komunikace ve zdravotnictví důležitá? Jakým způsobem se jí budoucí lékaři učí? A jak se postupně mění vztah lékaře a pacienta? To vše a mnohem více se dozvíte v této epizodě. 

Podcast naleznete v obou nejpoužívanějších aplikacích Apple Podcasts i Spotify. Video verzi podcastu můžete shlédnout na YouTube.

Vakcína proti rakovině

Vědci německé firmy BioNTech zveřejnili před pár dny vizi, že bychom se mohli dočkat vakcíny proti rakovině dříve, než bychom si kdy pomysleli, a to do roku 2030. Jméno firmy BioNTech již většina z nás slyšela, a to ve spojitosti s vakcínou proti covid-19. Technologie mRNA, kterou vakcína Pfizer/BioNTech využívá, totiž může být údajně upravena tak, aby imunitní systém napadal rakovinné buňky namísto invazivních koronavirů. 

Již jedna vakcína proti rakovině existuje, a to konkrétně očkovací látky proti HPV, způsobující rakovinu děložního čípku. Vytvoření dalších vakcín proti různým typům rakovinotvorného bujení bude fungovat jako velmi dobra prevence těchto nemocí. Více se dozvíte v článku na serveru Echo24 a na serveru The Guardian.