Medici PRO Očkování

Tuberkulóza

Tuberkulóza byla v historii velmi obávané, takřka neléčitelné, onemocnění. Avšak ani dnes nemůžeme říci, že se s tuberkulózou nemůžeme setkat. Každým rokem touto chorobou onemocní ve světě přes deset milionů osob. Tuberkulóza je způsobená bakteriemi s názvem Mycobacterium tuberculosis. Jedná se o chronické onemocnění především dýchacího traktu, ale postihnout může celé tělo a být tak pro člověka smrtící. Toto onemocnění může postihnout úplně kohokoliv.

Přenos

Bakterie tuberkulózy postihují v první řádě plíce, proto se těmito bakteriemi nakazíme od nemocného především kapénkovou cestou, tedy jeho kašlem, kýcháním nebo hovorem s ním. K rozvoji onemocnění stačí velmi malý počet bakterií, není tedy vůbec těžké toto onemocnění od cizí osoby chytit. Tyto drobné infekční částice se nám dostanou do dýchacího traktu a do plic, kde se začnou rychle množit.

Průběh onemocnění

Další průběh se může lišit. Někdy si náš imunitní systém s bakteriemi rychle poradí a zbaví se jich, v častějším případě se nám v plicích vytvoří malý uzlík s bakteriemi. Tento uzlík může být zrádný, můžeme s ním žít i desítky let naprosto bez jakýchkoliv obtíží, ale také je schopen naprosto změnit průběh našeho života na mnoho let – tento uzlík se totiž může znovu aktivovat. Dochází nadále k zezačátku slabému, ale později rozvíjejícímu se postižení plic, při kterém se dostavuje bolest na hrudi, vyčerpávající kašel mnohdy s obsahem krve, horečky, slabost či úbytek na váze. Tuberkulóza však nemusí postihovat pouze plíce. Krví může cestovat po celém těle a poškodit tak jakýkoliv další orgán, například mozek, ledviny, či kost a být tak pro člověka smrtící.

Výskyt ve světě

V České republice se tuberkulózou nakazí zhruba pět set osob ročně. Za tak nízké číslo vděčíme především očkování proti tuberkulóze, které u nás bylo zavedeno v roce 1953. Tato situace ale není obdobná v ostatních částech světa, kde je toto onemocnění stále velkým problémem. Nejhůře si vedou státy Afriky a Asie, zde především státy lokalizované na jihovýchodě. Ročně tuberkulózou onemocnění zhruba deset milionů osob a až milion a půl na toto onemocnění ročně zemře. Tuberkulóza je na prvním místě mezi příčinami úmrtí u osob trpící AIDS.

Kvůli kosmopolitnímu způsobu života posledního století dochází k cestování a migraci osob po celé zeměkouli. Tento trend může silně ohrozit nízké počty případů tuberkulózy v České republice. I z tohoto důvodu je dobrým krokem očkování. 

Léčba

Léčba tuberkulózy je náročná a velmi zdlouhavá. Klasicky se léčí troj-, čtyř-, i pětikombinací antituberkulotik. Problémem je narůstající rezistence (schopnost odolávat) bakterií vůči těmto lékům. Často několikaměsíční léčba vícero léky s sebou přináší vyšší rizika vedlejších účinků. Očkováním proti tuberkulóze můžeme těmto trablím předejít.

Očkování

Od roku 2010 je v České republice zrušeno plošné očkování osob proti tuberkulóze. Nyní jsou automaticky očkovány pouze děti v rizikových skupinách, tedy při výskytu tohoto onemocnění v blízké rodině či při více než tříměsíčním pobytu v oblasti s vyšším počtem případů tuberkulózy. Světová zdravotnická organizace každopádně doporučuje proti tuberkulóze očkovat všechny jedince co nejdříve po narození. Očkování proti tuberkulóze je možné v jakémkoliv věku, s podmínkou, že se osoba s bakteriemi již nesetkala. Nejrozumnější je ale samozřejmě očkování v co nejnižším věku. V České republice musí osoby mimo rizikové skupiny  o očkování zažádat. Bohužel, vakcína není proplácená pojišťovnou.


SMOLKOVÁ, Karla. Tuberkulóza. NYČOVÁ, Aneta, HÁJKOVÁ, Karolína, editor. In: Medici PRO Očkování. [online]. 2021. Dostupné z: https://www.mediciproockovani.cz/tuberkuloza.


Zdroje: